სიდრი ერთერთი უძველესი მსუბუქი ალკოჰოლური სასმელია, რომელიც ხილის, ძირითადად ვაშლის წვენის დადუღების საშუალებით მზადდება. სხვაგვარად მას ვაშლის ღვინოსაც უწოდებენ. სასმელის დასაყენებლად იმ ჯიშის ვაშლის წვენიც გამოყენება, რომელიც საკვებად უვარგისია. ხშირ შემთხვევაში დუღილის მეორე ეტაპზე ალკოჰოლის პროცენტულობის დასარეგულირებლად მას შაქარს ან რაიმე სხვა ხილის წვენს უმატებენ. თუმცა ექსპერტთა აზრით ნამდვილი სიდრის შემადგენლობის მინიმუმ 90 % ვაშლი უნდა წარმოადგენდეს. ბრიტანული რეგულაცია ამ მოსაზრებას ნაწილობრივ ითვლისწინებს და მწარმოებლებს ავალდებულებს  სასმელის დამზადებისას ვაშლის წილი მინიმუმ 35 % შეადგენდეს.
სიდრის ალკოჰოლის შემცველობა ლუდის მსგავსია, თუმცა არომატების სიმრავლით უფრო ღვინოს მოგაგონებთ.
ევროპის მაღაზია, სადაც სიდრი და ლუდი ერთად არის დალაგებული
სიდრის სომელიეს დენ პუჩის თქმით ის სრულყოფილი სასმელია; მკაფიო მჟავიანობითა და დაბალია ალკოჰოლის შემცვლელობით.
დენ პუჩი – სიდრის სომელიე
ამ უნიკალური საგემოვნო თვისების წყალობით ის მთელს მსოფლიოში უფრო და უფრო პოპულარული ხდება.
ამ ეტაპზე სიდრს ყველაზე დიდი რაოდენობით ევროპაში, განსაკუთრებით კი დიდ ბრიტანეთში მოიხმარენ, თუმცა ნელ-ნელა ვაშლის ღვინო ქვეყნის ნომერ პირველი სასმელის სტატუს ამერიკის შეერთებულ შტატებშიც იბრუნებს. სადაც უკვე დაიწყეს მშრალი კანონის დროს გაჩეხილი ვაშლის ბაღების აღდგენა.
ერთერთი ინგლისური სიდრის მარანი (ამზადებენ მუხის კასრებში)
რაბობანკის მონაცემებით შედეგად სიდრის წარმოება ყოველწლიურად 5%-ით გაიზრდება და 2020 წლისთვის 3 მილიარდ ლიტრს მიაღწევს.
ევროპულ ქვეყნებში ვაშლის ღვინოს ძირითადად ლუდის სექციაში წააწყდებით. ის ალუმინის ქილაში ან შუშის ბოთლშია ჩამოსხმული. იგივე ფორმით იყიდება კლუბებში, ლუდის ან სპეციალურ ბარებში, არსებობს ისეთი სივრცეებიც სადაც კრაფტ სიდრის შეძენასაც შეძლებთ.
რეგიონში სასმელს თურქეთი, ბელარუსია, უკრაინა, რუსეთი და აზერბაიჯანი აწარმოებენ.
საქართველოში ყოველწლიურად მოსული ხილის 50 პროცენტს ვაშლი შეადგენს და მისი საშუალო წონა 200 000 ტონას უტოლდება. ის ექსპორტის პოტენციალის მქონე, 21 პრიორიტეტულ პროდუქტის სიაში ხვდება. თუმცა, რეალურად ფერმერები პროდუქტის გადატანას მხოლოდ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში ახერხებენ. შიდა ბაზარზე კი ერთი კილო ვაშლის ფასი დაახლოებით 8 თეთრს უტოლდება.
იმის გათვალისწინებით, რომ გვაქვს მაღალი ხარისხის წყალი, მრავალფეროვანი ვაშლის ჯიშები, რომელთა ხარისხის გაუმჯობესებაზე სოფლის მეურნეობის სამინისტრო უკვე მრავალი წელია მუშაობს, ღვინის კეთების უძველესი კულტურა, და უნიკალური, ქვევრის ტექნოლოგია საქართველო იდეალური ქვეყანაა სიდრის საწარმოებლად. ახლა ადგილობრივი 100 ჯიშიდან სამრეწველოდ მხოლოდ 20 გამოიყენება. სიდრის დასამზადებლად კი ყველა მათგანი გამოდგება. სიდრის მწარმოებლებისთვის უმნიშვნელოა ხილის ზომაცა და ფერიც, რაც გლეხებსა და ფერმერების ფაქტობრივად მოსავლის 100 %-ის გასაღების საშუალებას მისცემს.
თუმცა, პროცესის დაწყებას ხელს შევარდნაძის ხელისუფლების პერიოდში მიღებული კანონი უშლის,  რომლის მიხედვითაც სიდრის თითოეული ლიტრი (5% ან მეტი ალკოჰოლის შემთხვევაში) 5 ლარით იბეგრება. მაშინ ამ კანონის საჭიროება, ღვინის ფალსიფიკაციის საფრთხიდან გამომდინარეობდა, ახლა კი როცა მსგავსი საშიშროება აღარ არსებობს, დროა პარლამენტმა კანონის შეცვლაზე დაიწყოს მუშაობა. შედარებისთვის 2017 წლის მონაცემებით ლუდის აქციზი 12 თეთრი ღირს, ღვინის კი საერთოდ უფასოა. შესაბამისად ლოგიკურად, სიდრი არ უნდა დაიბეგროს, რადგან ის ვაშლის ღვინოა, ან დაიბეგროს, როგორც ლუდი, რადგან ალკოჰოლის შემცველობა და მოხმარება იდენტურია. იმის გათვალისწინებით, რომ პარლამენტისთვის ეს მეორეხარისხოვანი კანონია, მისი შეცვლა არც თუ ისე რთული იქნება.
როგორც რაბობანკის სასმელების კატეგორიის ანალიტიკოსი, მარკ სოციო ამბობს: „სიდრი,  მოიხმარება როგორც ლუდი, მაგრამ მომზადების პროცესი ღვინის მსგავსია, ამიტომ ღვინის მწარმოებლები უნდა მიხვდნენ, რომ სიდრი მათთვის საფრთხე კი არა, ახალი შესაძლებლობაა“
მართლაც, ღვინისა და სიდრის დაყენების პროცესი იდენტურია, შესაბამისად ქართველ მეწარმეებს ტრადიციული ტექნოლოგიის გამოყენება საუკეთესო ხარისხის სიდრის მისაღებად შეუძლიათ. მით უმეტეს, რომ ვაშლის ღვინის დამზადება შესაძლებელია წელიწადის ნაკლებად დაკავებულ პერიოდში, მაგალითად რთველის შემდეგ, რაც ყურძნის ღვინის წარმოების შეუფერხებლად მნიშვნელოვნად გაზრდის ქარხნის რესურსს.
აშშ-ში ქვევრის ტექნოლოგიით დამზადებული სიდრი
შედეგად, მეღვინეებს შეეძლებათ სეზონური ხილით წელიწადში მინიმუმ ორჯერ დააყენონ სიდრი და ამგვარად გაზარდონ წარმოება. გაჩნდება სამუშაო ადგილები, გლეხებსა და ფერმერებს კი ვაშლის ნედლეულის გასაღების პრობლემა სრულიად მოეხსნებათ.
სიდრი სხვადასხვა არომატებით
სამაგიეროდ მივიღებთ ჯანსაღ, ჯანმრთელობისთვის სასარგებლო ნატურალურ პროდუქტს, რომელიც გაიყიდება, როგორც ადგილობრივ, ან პოსტსაბჭოთა ბაზარზე, ასევე მთელს მსოფლიოში.

Cider is one of the oldest light alcoholic beverages made by fermenting fruits, mainly apple juice. It is also called apple wine. One can use apples, which is not suitable for food, to make a drink. In many cases, sugar or any other fruit juice is added to regulate the alcohol content during the second stage of fermentation. However, experts believe that apples should be at least 90% of the real cider. British regulation partially takes this view into account and obliges producers to make at least 35% of the apple’s share of the beverage production.
The alcohol content of cider is similar to that of beer, though with its abundant flavors it reminds you more of wine.
European store where cider and beer are sorted together
Cider sommelier Dan Pucci says it’s the perfect drink; With distinct acidity and low alcohol substitution.
Dan Pucci – Cider Sommelier
Thanks to these unique taste properties it is becoming more and more popular all over the world.
At this stage, cider is consumed in the largest quantities in Europe, especially in the United Kingdom, although apple cider is slowly regaining the status of the country’s number one drink in the United States. Where they have already begun rebuilding apple orchards cut down during the dry law.
One of the English cider cellars (made in oak barrels)
According to Rabobank, as a result, cider production will increase by 5% annually and will reach 3 billion liters by 2020.
In European countries you will find apple wine mainly in the beer section. It is bottled in an aluminum jar or glass bottle. It is sold in the same way in clubs, beer or special bars, there are also spaces where you can buy craft cider.
The drink is produced in the region by Turkey, Belarus, Ukraine, Russia and Azerbaijan.
Apples make up 50 percent of the annual fruit harvest in Georgia and its average weight is equal to 200,000 tons. It is on the list of 21 priority products with export potential. However, in reality, farmers are only able to move their produce to post-Soviet countries. In the domestic market, the price of one kilo of apples is about 8 tetri.
Given that we have high quality water, a variety of apple varieties, the quality of which the Ministry of Agriculture has been working on for many years, the ancient culture of winemaking, and unique, pitcher technology Georgia is an ideal country for cider production. Currently only 20 out of 100 local varieties are used for industry. All of them can be used to make cider. The size and color of the fruit are also insignificant for the cider growers, which will allow the peasants and farmers to actually get 100% of the crop.
However, the start of the process is hindered by a law passed during the old government, according to which each liter of cider (in case of 5% or more alcohol) is taxed at 5 GEL. Then the need for this law stemmed from the threat of wine counterfeiting, and now that such a threat no longer exists, it is time for Parliament to start working to change the law. For comparison, according to 2017 data, the excise tax on beer is 12 tetri, while the excise tax on wine is generally free. Consequently logically, cider should not be taxed because it is an apple wine, or taxed as a beer because the alcohol content and consumption are identical. Given that this is a secondary law for Parliament, it will not be so difficult to change it.
“Cider is consumed as a beer, but the brewing process is similar to wine, so winemakers need to understand that cider is not a threat to them, it is a new opportunity,” said Mark Socio, an analyst at Rabobank Beverage.
Indeed, the process of making wine and cider is identical, therefore Georgian entrepreneurs can use traditional technology to get the best quality cider. Especially since apple wine can be made in less busy times of the year, for example after the harvest, which will significantly increase the plant’s resources to smoothly produce grape wine.
Cider made with qvevri technology in the USA
As a result, winemakers will be able to grow cider at least twice a year with seasonal fruits and thus increase production. Jobs will be created, and peasants and farmers will have their problem with the key to apple raw materials completely eliminated.
Cider with different flavours
In return we get a healthy, health-friendly natural product that will be sold both locally or in the post-Soviet market, as well as around the world.